Dubrovník

Prístavné mesto, príznačne nazývané "Perla Adriatiku", má asi 43 tisíc obyvateľov,  a je najnavštevovanejšou turistickou destináciou Chorvátska. Leží na juhu Dalmácie, so subtropickou vegetáciou a príjemnou klímou. Od vnútrozemia je chránené vápencovím pohorím.

Dubrovník je častou a obľúbenou zastávkou okružných plavieb v o východnom Stredomorí. Dokonale zachované Staré Mesto je jedinečné svojimi strmými dláždenými uličkami, mramorom dláždenými námestiami, kamennými kostolmi, majestátnymi palácmi a fontánami. Ako jedno z najlepšie zachovalých stredovekých miest na svete vôbec je právom na zozname miest Svetového Dedičstva UNESCO.

Podnebie a plavebná sezóna v Dubrovníku

Dubrovník má teplé a temperované podnebie. Zimy sú chladné a vlhké a letá horúce a vlhké. V lete priemerné denné teploty dosahujú 25 - 28 °C a nočné 17 až 21 °C. V novembri až februári klesnú na 9 až 13 °C cez deň a 3 až 4 °C v noci. Mesiace s najmenším počtom zrážok sú júl a august. Priemerná teplota mora je od 13 °C (január - február) po 25 °C (august).

Hlavnou sezónou pre okružné plavby je obdobie od júna do septembra.
Dubrovník je obľúbenou zastávkou počas plavieb vo východnom Stredomorí a Jadranskom mori. Zastavujú sa tu výletné lode všetkých plavebných spoločností, ako napríklad MSCCosta, Oceania, NCL, Princess, Silversea, Star Clippers .. .

Čo vidieť v Dubrovníku

Staré mesto je nádherné a je celé pešou zónou. Keďže nie je veľké, v hlavnej sezóne trpí nadmerným turistickým ruchom. Jedným z hlavných lákadiel Dubrovníka je jeho unikátne opevnenie. Ak však chcete vyjsť na tieto 2 km dlhé mestské hradby, počítajte s plynulým zástupom navštevníkov.  Súčasťou opevnenia je i niekoľko samostatných pevností, ako Bokar či Lovrijenac. Väčšina budov v starom meste je ukážkou patrícijského života z prelomu 17. a 18. storočia. V úzkych uličkách stredovekého historického centra sa nachádza množstvo pamiatok. Za spomenutie stoja napríklad veľká a malá Onofriova fontána, paláce Knežev dvor a Sponza, katedrála Veliká Gospa či kláštor a kostol sv. Dominika.  Príjemný oddych v zeleni vám poskytne historické arboretum Trsteno alebo park Gradac.
Priaznivci dnes už legendárneho seriálu Hra o tróny určite vedia, že mnohé scény z týchto filmov ako napríklad Královo prístavisko, samozrejme s úpravou filmárskymi efektami, boli natočené práve tu.
Na mesto sa môžete pokochať pohľadom z výšky - na kopec Srd nad mestom vedie lanovka.

Pláže: okúpať sa dá aj priamo pri centre - Buža alebo Porporela, hlavné mólo Starého mesta. Ďalšie obľúbené pláže sú Bellevue 20 min chôdze z centra, Banje a Danče.

Najobľúbenejšie výlety v Dubrovníku

  • Game of Thrones Tour.
  • Pešia prehliadka starého mesta a mestské hradby so sprievodcom.
  • Rafting na rieke Tara.
  • Ostrov Korčula a ochutnávka vína.
  • Výlet do Bosny a Hercegoviny.
  • Výlet do Cavtatu.

Naše tipy pre prístav Dubrovník 

Časový posun oproti Bratislave: 0 hodín (UTC+1)
Úradným jazykom je chorváčtina, ale na turistických miestach sa dohovoríte aj po anglicky a po nemecky.
Mena: Kuna HRK; € 1 = 7,5 HRK
Gastronómia / miestne špeciality: crni rizot - rizoto s atramentom z kalamárov, hustá kapustová polievka zelena menestra, pašticada z hovädzieho mäsa tradične pripravovaná pre slávnostné príležitosti, makaróny s paradajkovou omáčkou šporki makaruli, crème brûlée podobný dezert rožata a kandizovaná pomarančová a citrónová kôrka, arancini.
Miestne vína sú vysoko oceňované: Pošip, Malvasia, Maraština a Plavac Mali.
Suveníry: levanduľový a olivový olej, tradičné náušnice konavle, šperky z pravého koralu, likér rakija, tradičné chorvátske kravaty, pohodlné topánky svetoznámej miestnej značky Startas,  výrobky Tint-oRama - krabičky zo sardiniek zdobené vintage ilustráciami.
V historickom centre mesta sú iba malé suvenírové obchodíky a značkové butiky. Malé nákupné centrá sa nachádzajú v obchodnej štvrti mesta Gruž (neďaleko prístavného terminálu) a Lapade.
Otváracie hodiny Po-Pi 08:00 -19:00, So 08:00-12:00.
Mnohé obchody v turistickej časti sú ale otvorené 8:00 - 21:00, aj 7 dní v týždni.

Prístavný terminál Dubrovník

Väčšina lodí kotví v zálive Gruž, asi 3,5 km od historického centra. Do mesta sa dá dostať kyvadlovou autobusovou dopravou alebo taxíkmi. Pešo je to takmer hodinová prechádzka.

Iba niektoré menšie lode môžu kotviť priamo pred vstupom do starého prístavu. V tom prípade loď zabezpečí dopravu na breh šalupami.

Dubrovník - mapa a informácie:

Úvodná fotografia: Image by Ivan Ivankovic from Pixabay